Karty, uprawnienia, szkolenie

Jeśli wybieracie się na kurs kitesurfingu koniecznie zwróćcie uwagę na doświadczenie i uprawnienia instruktorów. Często nie wszystkie zatrudnione osoby posiadają międzynarodowe uprawnienia. Podkreślcie, że interesują Was zajęcia tylko z licencjonowanym instruktorem. Jeśli nie znajdzie się taka osoba, zmieńcie szkołę. Jak wiecie w szkole Beach Bums każde szkolenie z zakresu kitesurfingu kończy się wydaniem oficjalnego certyfikatu. Karty, wystawiane są zgodnie z umiejętnościami pozyskanymi na kursie. To bardzo ważne, aby tych umiejętności ani nie zawyżać, ani nie zaniżać. Wiele razy pracując na półwyspie spotykaliśmy osoby z źle wystawioną kartą. Niektóre osoby posiadające kartę na poziomie II (co oznacza, że osoba jest samodzielna i potrafi pływać)  miały problem już przy rozkładaniu sprzętu. Wydawanie błędnych kart jest bardzo nie profesjonalne i niebezpieczne. W poniższym tekście znajdziecie informacje dotyczące samej organizacji jak i kursu dla instruktorów.

Dlaczego tak ważne są certyfikaty i licencje? Organizacja jest największą i najstarszą tak powszechną instytucją. Doświadczenie i praktykowanie od wielu lat wciąż doskonalonych systemów nauczania pozwala na weryfikowanie osób właściwych na stanowisko instruktorskie. O ile licencję instruktora można zrobić w paru szkółkach podczas 5 dni. Osoby uczestniczące w szkoleniu, zakończonym egzaminem otrzymują licencję. Ogromnym plusem jest fakt, że nie wszyscy dostają upoważnienie. Licencję otrzymują tylko osoby w pełni gotowe i przygotowane do  zawodu. Kitesurfer, który zdaniem egzaminatora, nie jest gotowy, aby szkolić otrzymuję odpowiednią ilość godzin, którą musi odpracować pod okiem licencjonowanego instruktora. Można powiedzieć, że kariera nie ma końca. Początkowo kitesurfer, potem instruktor, ostatecznie trener i w końcu egzaminator.

Licencję można zrobić w niektórych certyfikowanych szkółkach na półwyspie. Po wszelkich zakończonych formalnościach i procedurach wkrótce taki kurs będzie można zrobić w naszej szkole Beach Bums. Cały kurs można zrobić w jednym miejscu zaczynając od asystenta kończąc na instruktorze. Cena takiego kursu to około 1000 EURO. Szkolenie jest zarówno dla “nowych” jak i już doświadczonych instruktorów. Wystarczy spełniać postawione przez organizację wymogi, uiścić opłatę i znać język angielski. Nie ma jeszcze polskiego egzaminatora w organizacji, więc cała procedura odbywa się w języku angielskim.

To nie tylko plan szkoleniowy. Podczas kursu oprócz przekazywania wiedzy dotyczącej technik szkoleniowych uczymy się również podejścia do swoich kursantów. Jakość nauczania uwarunkowana jest podejściem instruktora. Podczas zajęć osoby chcące zostać licencjonowanym instruktorem dowie się jak dotrzeć do kursanta, jak radzić sobie z osobami, które napotkają pewne problemy podczas szkolenia. Ważne jest, aby tę samą czynność móc przekazać na wiele sposobów. Doświadczeni instruktorzy poprawiają swoje podejście oraz korygują błędy jakie kiedyś popełniali. Często instruktorzy z innymi upoważnieniami innych organizacji pewni swoich metod nauczania, po dodatkowym kursie zmieniają swoje podejście i otwierają się na nowe, lepsze metody nauczania.

Instruktor to wielka odpowiedzialność . Reprezentując organizację jesteś jej członkiem i dajesz przykład innym. To ty powinieneś pokazywać jak zachowywać się na wodzie. Dodatkowo kontrolujesz co dzieje się na akwenie i zawsze reagujesz  jeśli zauważysz coś niepokojącego. Co ciekawe, jako licencjonowany instruktor, możesz wyrzucić z akwenu tak zwanych JANUSZY kitesurfingu. Wszystko dlatego by chronić swoich kursantów i jak mówi znany slogan “safety first” . Dzięki temu nasi kursanci mają poczucie bezpieczeństwa przez cały czas kursu, co z kolei buduje zaufanie do swojego instruktora, a to bezpośrednio wpływa na osiągnięcie postawionego celu.